Skocz do zawartości
Forum Turystyczne  logo forumturystyczne24.pl
Zaloguj się, aby dodać temat  
mario

chatki studenckie, bazy namiotowe i schroniska, które były dawniej

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Rzucam temat i z ciekawością czekam na Wasze odpowiedzi. A temat to turystyka studencka w górach. Z rozrzewnieniem wspominam chatki studenckie i bazy z moich młodych czasów. Czy wciąż funkcjonują? A może zastąpiły je inne? Ja pamiętam chatkę na Hali Długiej w Gorcach - znalazłem w internecie informacje, że już jej nie ma, czy to prawda? A Hawiarska Koliba? Ktoś coś wie? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario, Koliba to obecnie Chata Gorczańska, czyli GoCha (haha)! Jest czynna i nadal piękna - położona w centrum Gorców była naszą bazą wypadową na szlaki w tym roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja pamiętam Chatkę u Metysa jeżeli o tą chatę studencką z Akademii Rolniczej z Krakowa chodzi. Metys zmarł w 1999 w schronisku na Turbaczu a Chatka przeszła pod Gorczański Park. Jest tam obecnie 8 miejsc noclegowych.

Pamiętam we wczesnych  latach 90-tych jak trzeba było narąbać drewna aby się przekimać u Metysa i te jego warzywa pod łóżkami zamarznięte na kość w zimę:) Fajny był z niego człowiek niech spoczywa w pokoju [*] choć to już tyle lat:)

chata_studencka.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ostatnio opowiadał historie o chatce studenckiej w Beskidach u stup Babiej Góry. Dziś już jej tam nie ma ale wspomnienia pozostały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś pięknego. Ja niestety pokochałam góry, jak byłam już nieco bardziej dorosła;((( w czasach studenckich nie widzialam chęci spacerowania, nie doceniałam tego, ze może to dawać tyle przyjemności, a szkoda;(( bo jak raz potem pojechałam, to pokochałam to nad życie. Teraz mam dziecko 3 letnie i z nią jeszcze nie byłam. a bardzo bym chciała. Macie może doświdaczenie, gdzie warto wybrać się z takim maluchem? które szlaki byłyby na tyle łagodne, by w dzieciątku zaszczepić już teraz miłość do gór?> Te szlaki które ja znam, to mocne, konkretne, zupełnie nie dla dziecka.... pomocy, bo ja chcę gór już;)))))

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazy Namiotowe to historia równie stara jak studencki ruch turystyczny. Pierwsze bazy namiotowe pojawiły się chyba w Gorcach, w Krościenku nad Dunajcem. W latach 70. przeniesiono ją na  polanę Lubania i działa w każdym sezonie letnim do dziś. Na podobnych zasadach od 1968 r. funkcjonuje baza namiotowa na Halach Gorcowskich pod szczytem Gorca. Piękny kawał historii turystyki z plecakiem na plecach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marian, dzięki za ten link - wspaniała baza! I mają info o które kiedyś pokłóciłem się z kumplem - Chatka w Wiśle Czarnem zakończyła działalność około 1994 roku a nie jak mówił w 1997! HA! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość goshka_

Zanim nie zajrzałam do tego tematu to nie widziałam nawet, że istnieje coś takiego jak te chatki! To nie moje klimaty, ale świetna ciekawostka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby dodać temat  

  • Statystyki forum

    1 463
    Tematów
    5 046
    Odpowiedzi
  • Statystyki użytkowników

    1 065
    Użytkowników
    9 426
    Najwięcej online
    rojnenek
    Najnowszy użytkownik
    rojnenek
    Rejestracja
×