Skocz do zawartości
Forum Turystyczne  logo forumturystyczne24.pl
Zaloguj się, aby dodać temat  
ola1980.02.04

kultura żeglowania na Mazurach

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę boję się wsadzić kij w mrowisko, ale jednak zapytam. Żeglujemy z mężem od lat, nie tylko po Mazurach i od kilku sezonów mamy przykre wrażenie, że z kulturą żeglowania jest coraz gorzej. Żeglarze pływający byle jak i byle czym (nawet jeśli jest niesprawne), kierujący motorówkami notorycznie łamiący przepisy, w bazach istny smród, brud, hałas i chamstwo - tak dziś wygląda pływanie na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Czy to tylko moje wrażenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może źle trafiałaś ;) Ja miło wspominam każdy wypad na Mazury i jeszcze nie spotkałam się z takim brakiem kultury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeglarstwo w ogóle się zmieniło. Na przykład jeszcze 10 lat temu na jeziorach królowały jachty, których długość dochodziła do 7 metrów. Wzorem była "Sasanka 660". Dłuższe łodzie wypożyczane były na patent sternika jachtowego, który jest drugim stopniem wtajemniczenia po żeglarzu. Dziś liczy się to, aby łodź była jak największa. Na Mazurach pływają nawet 11-metrowe ciężkie jachty a długość jednostek nie idzie w parze z umiejętnościami osób pływających. To większy poblem niż zasada typu "na łodzi się nie gwiżdże" i podobne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Daria Nowicka zgadzam się w 200%! Od 2008 roku w Polsce bez patentu można swobodnie wypożyczyć małą motorówkę i jacht do 7 metrów długości. Wsiadają do nich ludzie często bez żadnego pojęcia o żeglarstwie a nawet o pływaniu wogóle! I to dla mnie największy problem nie gwar czy motorówki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zmiany po prostu! Dziś każdy jacht ma silnik, do portu nie można wchodzić na żaglach, motorówek jest dużo - to nieodwracalne zmiany nie świadczące jeszcze o braku kultury żeglarskiej. Mówimy tu chyba raczej o ogolnym poziomie kultury w spoleczenstwie co jednak przypomina mi, że zawsze starszy narzekali na młodych ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hola hola, nie jestem taka stara żeby na młodych narzekać bez powodu @damian! :) Po prostu - zauważam zmianę. Dla mnie - na gorsze. Może jednak rzeczywiście stary świat żeglowania się skończył i zaczęło nowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ola1980.02.04 nie chciałem cie urazić :) Fakte jest, że żeglowanie się zmieniło. Dla mnie również na gorsze, ale nie załamujmy rąk i do zobaczenia na wodzie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym upatrywał problemu w procesie uzyskania patentu na sternika. Otóż...z każdym rokiem jest to coraz prostsze. Jest też coraz więcej jednostek pływających, które można uzywać bez patentu.

 

Dodajmy to do brawury niektórych ludzi i mamy mieszankę wybuchową...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można trafić akurat na gorsze zachowania, ale nie ma co uogólniać, pojedź jeszcze 2-3 razy i zobacz jak jest naprawdę. Myślę, że jednak nie jest tak źle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość betaska

Ja sama od kilku sezonów próbuję swoich sił w żeglowaniu i muszę nieskromnie powiedzieć że coraz lepiej mi to wychodzi. Na miejsce swojej nauki wybrałam Giżycko, czyli samo serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Od razu trafiłam na bardzo przyjemnych instruktorów, mam porządny sprzęt i znam już sporo ludzi którzy pływają. I szczerze to wszyscy są zawsze mili i pomocni jakby coś się stało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczeństwo: Kamizelki ratunkowe są niezbędne w przypadku prowadzenia aktywności na wodzie, zwłaszcza dla osób nieumiejących pływać. Zapewniają one bezpieczeństwo podczas wypadków na wodzie oraz pomagają utrzymać osobę na powierzchni wody, co znacząco zwiększa szanse na przetrwanie do czasu nadejścia pomocy. Rodzaje: Istnieje wiele różnych rodzajów kamizelek ratunkowych, od tradycyjnych kamizelek zakładanych na ramiona, po kamizelki typu "kombinezon", które zapewniają większą swobodę ruchu. Istnieją także kamizelki ratunkowe specjalnie zaprojektowane dla dzieci, z dodatkowymi elementami zapewniającymi stabilność i ochronę głowy. Przepisy prawne: W wielu krajach noszenie kamizelek ratunkowych jest obowiązkowe podczas prowadzenia różnych form aktywności wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo czy jazda na motorówce. Przestrzeganie tych przepisów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na wodzie i uniknięcia tragicznych wypadków.  https://sklepwind.pl/pl/c/Kamizelki-ratunkowe/95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby dodać temat  

  • Statystyki forum

    1 461
    Tematów
    5 044
    Odpowiedzi
  • Statystyki użytkowników

    1 064
    Użytkowników
    9 426
    Najwięcej online
    Gilbertow51
    Najnowszy użytkownik
    Gilbertow51
    Rejestracja
×